Yangına Dayanıklı Kapılar nedir? Nasıl çalışır?

Konut veya çalışma alanınızı ve içinde bulunanları yangının tehlikelerinden korumak söz konusu olduğunda, normal ahşap kapılara güvenemezsiniz. Singapur’daki konut evlerinde ve ticari binalarda kullanılan normal kapılar ve pencereler tipik olarak ahşap, plastik veya diğer hafif malzemelerden yapılır ve acil bir yangın durumunda aşırı sıcaklıklara dayanamaz. Yangın acil durumlarında aşırı sıcaklıklara dayanabilecek özel malzemelerden yapılmış kapılara ihtiyacınız var. Yangına dayanıklı kapıların öne çıktığı yer burasıdır. Yangına dayanıklı kapılar ahşap, cam, çelik, alçı ve vermikülit gibi yangına dayanıklı malzemelerden yapılmıştır. Bir binada veya evde yangına dayanıklı kapı kullanmanın temel amacı, yangının, dumanın ve dumanların binanın bir bölümünden diğer bölümlere yayılmasını kısıtlamak ve geciktirmektir. Yangına dayanıklı kapı kullanmanın iki temel avantajı vardır.

GREENDOOR LOGO 1

Yangına Dayanıklı Kapıların Avantajları

  • Yangına dayanıklı kapılar, yolcuların güvenli ve hızlı tahliyesini kolaylaştırmaya yardımcı olur
  • Yangına dayanıklı kapılar, mülke verilen zararı en aza indirmeye yardımcı olur

Yangına dayanıklı kapılara, ısıya dayanabildikleri ve yangının binanın diğer bölümlerine yayılmasını engelleyebilecekleri süreye bağlı olarak çeşitli derecelendirmeler verilir. Minimum olarak, yangına dayanıklı kapılar 20 dakika boyunca ısıya dayanabilir. Bu sayı 90 dakikaya kadar çıkabilir. Yangına dayanıklı kapıların ahşaptan yapılamayacağı konusunda yanlış bir kanı vardır. Ancak gerçekte durum böyle değildir. Yangına dayanıklı kapılar ahşaptan yapılabilir, ancak bu tür bir yangına dayanıklı kapıların üretiminde kullanılan ahşap, aşırı sıcaklıklara dayanmasını sağlayan farklı malzemelerle işlenir.

Yangına Dayanıklı Kapı

Yangına dayanıklı bir kapı kullanmanın temel amacı, yatay çıkışlar, merdiven muhafazaları ve çıkış koridorları gibi çeşitli çıkış noktalarını korumak olsa da, bunlar aynı zamanda binanızı çeşitli yangına dayanıklı alanlara veya belirli tahliye alanlarına bölmek için de kullanılır. Çalışanlarınızı ve firmanızın diğer önemli varlıklarını bu yangına dayanıklı alana tahliye sırasında bekleme alanı olarak da kullanabilmenizi sağlar.
Yangın dereceli kapılar, çalışanlarınızın, ofis ekipmanlarının ve en önemlisi binanın yapısal bütünlüğünün korunmasında son derece etkili oldukları için yangından korunma planınızın ayrılmaz bir parçası olmalıdır. En yüksek derecelendirmeye sahip ve özel gereksinimlerinizi karşılayan bir yangına dayanıklı kapı seçtiğinizden emin olun.

Yangına Dayanıklı Kapı Montajı

En iyi derecelendirmeye sahip yangına dayanıklı bir kapı seçmek önemlidir, bunun doğru bir şekilde kurulduğundan emin olmalısınız. Yangına dayanıklı bir kapı, yalnızca profesyonel olarak kurulursa etkilidir. Her yangın kapısı, kapının malzemesi, boyutu, şekli ve parçaları söz konusu olduğunda farklı özelliklere sahiptir. Yangına dayanıklı bir kapı kurarken aklınızda bulundurmanız gereken çok şey var. Kapının maksimum etkinlikte çalışması için itfaiye tarafından onaylanan spesifikasyonlara göre sadece beraberindeki deneyime sahip profesyoneller, yangın dereceli bir kapı kurabilir.

Greendoor tarafından ürettiğimiz tüm yangına dayanıklı kapı modellerimiz, ailenizi, iş yerinizi, çalışanlarınızı korumak için özenle imal edilir ve gerekli tüm standartları karşılar.

fire door

Yorum Yap

WeCreativez WhatsApp Support
Greendoor'a Hoşgeldiniz. Ürünlerimiz hakkında bilgi almak isterseniz buradayız.
👋 Yardım İster misiniz?